Od 2023 r. można skorzystać z dodatkowych 7 dni urlopu. Jest to urlop od siły wyższej oraz urlop na opiekę nad bliskimi.

W jakich sytuacjach można z niego skorzystać?

Przepisy kodeksu pracy nie określają, czym jest siła wyższa, ale przyjmuje się, że chodzi o bardzo wyjątkowe okoliczności, które wymagają natychmiastowej obecności pracownika, jak poważna awaria w domu, np. zalanie mieszkania przez sąsiada czy wybuch pożaru. Uzasadnieniem wniosku może być również pilna sprawa rodzinna, np. wypadek członka rodziny.

Pracownik, który chce skorzystać z tego urlopu musi złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia zwolnienia. Pracodawca – co ważne – jest zobowiązany do jego udzielenia.

Należy pamiętać, że pracownik może wybrać wymiar godzinowy urlopu, aby nie tracić całego dnia urlopu, ale wtedy niepełne godziny urlopu są zaokrąglane w górę. Wynagrodzenie za czas takiego zwolnienia wynosi 50 % stawki.

Ze względu na charakter i cel  urlopu niewykorzystane dni nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.

Drugi rodzaj urlopu, tj. urlop na opiekę nad bliskimi (dziećmi, rodzicami, żoną lub mężem) przysługuje pracownikowi w celu zapewnienia opieki członkowi rodziny, który wymaga opieki z poważnych względów medycznych.

Urlop ten przysługuje w wymiarze 5 dni kalendarzowych, może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, a okres jego trwania jest wliczany do okresu zatrudnienia. Niewykorzystane dni urlopu opiekuńczego nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.

Pracownik, aby skorzystać z tego urlopu składa wniosek o urlop opiekuńczy co najmniej na jeden dzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu bez żądania od pracownika przedstawienia dokumentacji medycznej członka jego rodziny wymagającego opieki.

Ważne, że za czas przebywania na urlopie opiekuńczym pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.